Zlost – mocná čarodějka

autor: | 7. 11. 2022 | Vnitřní svět

Spatřila jsem v tom, co na sobě nejvíc nemám ráda a čeho se nejvíc bojím, SVŮJ DAR!

Je to možné nebo ne? Podle mě určitě ano! Vidím to každý den ve svém vlastním životě a je to základ mé práce s klienty. 

Dám ti příklad: mám vztek, snadno se rozčílím když se děje něco, co se mi nelíbí nebo když mám pocit, že mě něco ohrožuje. Svůj pocit vzteku projevím tím, že začnu křičet. Právě v tuto chvíli mě moje emoce ovládá. Přesně tento vzorec vídáme velice často u dětí. Jejich emoce je ovládne a oni ji projeví. Je to jejich přirozenost.

Mně učili, že je to špatně. Že vztekat se je něco nepřijatelného, dělají to lidé, kteří jsou špatní, a nejdou pro ránu daleko. (Občas mi to vysvětlovali křikem – ha 🙂) Takže jsem se učila svou zlost potlačit, což většinou vedlo k výbuchům vzteku, jednou za čas. Při výchově svých dětí se mi tento vzorec ukazoval naprosto přesně. 

Pokaždé, když jsem svůj hněv, takto hlasitě, vůči ostatním lidem projevila, měla jsem obrovský pocit viny a selhání a zlost na sebe. AHA! Vidíš ten začarovaný kruh, ve kterém jsem se motala? A vím, že nejsem jediná. Je nás hodně. 

A teď jak z toho ven?

Začala jsem svoji zlost vnímat a hledat cestu, jak ji nemít. Jak ji přestat projevovat? Jak z toho začarovaného kruhu? Doslova jsem si tím násobila veškerou svoji frustraci a považovala se za to, co mi bylo říkáno. Za špatného člověka. Au.

Cesta existuje!  A je neuvěřitelná. Chce to odvahu a však můžeš jen získat. Získat to, co si celou dobu přeješ. Krásné, láskyplné vztahy, vřelost, pochopení, soucit. Opravdovou a autentickou sebelásku a přijetí. A to já rozhodně chtěla a věřím, že ty taky. 

Cesta vede skrze přijetí svého stínu – v tomto případě mého vzteku. Nejde o žádné plytké slova: ,, Tak jo, přijímám tě, beru tě na milost.” Cítíš v tom to popírání, odpor a nepravdivost? Já teda jo. 

Je potřeba se do toho ponořit, opravdové hluboké přijetí, skrze své tělo. Pocítit hluboký soucit a lásku ke svému hněvu. Uvědomit si, co je jeho úkol? Jeho podstata? Proč ho mám? Moje zlost se mi zjevila jako obrovská mocná čarodějka – taková ta zlá, úplně hororová. Ale čím víc jsem s ní byla a víc jí vnímala, tím víc jsem viděla, co mi přináší.

Obrovskou ochranu a velké množství energie, kterou jsem potlačovala. Čím víc, jsem ji přijímala, tím víc jsem ji milovala a cítila hluboký soucit a respekt před tím, jakou na sebe vzala úlohu. Ano, je a bude vždy mojí součástí!

Díky tomuto hlubokému procesu, který jsem tu ve zkratce (je to tak :-)) nastínila, se začaly odehrávat změny. Svoji zlost už nevnímám negativně a nepotřebuji svůj hněv ventilovat křikem vůči mým blízkým. Tím učím i své děti, že cítit emoce je v správné a zdravé. Že není nutné je projevovat vůči ostatním tak, aby se cítili zle. Můžeme je komunikovat laskavě a soucitně. Učím je vlastním příkladem, protože poučovat a sama to nedělat je k ničemu.

Prožíváš něco podobného? Taky nepříjmáš svůj vztek, vinu, podceňování, strachy nebo něco jiného? Toužíš po přijetí sama sebe. Stoupnout si do své opravdovosti a komunikovat ji ve svých vztazích s láskou, soucitem a bez boje?

Jsem tu pro tebe. Napiš mi zprávu a domluvíme si konzultaci. I ty můžeš svůj stín proměnit v diamant.

Jana Raichlová

Jana Raichlová